Porady

Wielki powrót kredensu?

Poradniki

Wielki powrót kredensu?

W czasach dworków i pałacyków szlacheckich – choć nie od zawsze – kredens stanowił luksusowy element całego inwentarza. Świadczył o zamożności mieszkańców i pozwalał na ekspozycję cennej zastawy stołowej z urokliwą porcelaną oraz zachwycającymi srebrnymi sztućcami. Dziewiętnastowieczne mieszczaństwo przywłaszczyło sobie mebel, czyniąc z niego nieodłączny element wyposażenia każdej kamienicy. Szlachecki mebel został zdewaluowany ostatecznie w okresie praktycznego socrealizmu, będąc wystawką dla pośledniej urody kryształów w salonach blokowych mieszkań. Dziś kredensy stylowe przeżywają swój prawdziwy renesans.

Forma oporna na czas

Współczesne meble w ogólnym swym wyglądzie nawiązują do sarmackich kredensów stylowych. Składają się zazwyczaj z solidnej, masywnej zabudowy u dołu i lżejszej, delikatniejszej nadstawki u góry. Zabudowana część miała służyć przechowywaniu artykułów, które miały pozostać ukryte przed okiem gości, ale także miały być łatwo dostępne –np. bielizna stołowa. Odkryta lub przeszklona część góra miała dawać okazję do prezentowania bogactwa. Była dumą gospodyni domu. Prezentowała w niej najpiękniejsze zastawy oraz misternie zdobione sztućce.

 

Współczesne meble często spełniają podobne funkcje. Dolną zabudowę tworzą z reguły szafki oraz szuflady. Można przechowywać w nich nie tylko obrusy, serwetki i bieżniki, ale także sztućce. Wiele osób wykorzystuje jedną z szafek jako barek. Dobre gatunkowo alkohole, którymi można poczęstować gości, przechowywane mogą być właśnie w kredensie. Górna część, z reguły przeszklona służy ekspozycji. Współcześnie, podobnie jak dawniej, prezentuje się w ten sposób eleganckie szkło i piękne zastawy oraz sztućce. Osoby, które potrzebują większej ilości miejsca na bieliznę stołową bądź nie chcą zmniejszać optycznie pomieszczenia mogą zastosować stylowe komody.

 

Mebel dopasowany do wnętrza

Od pewnego czasu widać wyraźny powrót zainteresowania kredensami. Należy jednak mieć na uwadze funkcjonalność takiego rozwiązania w różnych wnętrzach. Nim więc pomieszczenie poddamy modnej rewolucji, należy rozważyć, czy nie lepszym rozwiązaniem będzie praktyczna i stylowa komoda. W przypadku niewielkich pomieszczeń duże kredensy się nie sprawdzą. Ich duża, masywna konstrukcja będzie przytłaczała przestrzeń i znacząco wpłynie na jej optyczne zmniejszenie. Dobrym rozwiązaniem będą wówczas komody. Są to meble, które nie opanowują przestrzeni całej ściany. Pozwalają na przechowywanie podobnie jak w kredensie, z tą różnicą, że nie posiadają nadbudowy . Zapewniają natomiast wolną przestrzeń u góry, gdzie można ustawić ramki ze zdjęciami, kompozycje kwiatowe, świeczniki, czy powiesić lustro bądź obraz nad blatem.

 

Pragnąć dopasować mebel do wnętrza należy mieć na uwadze nie tylko wymiary i funkcjonalność, ale także estetykę. Stylowe kredensy, z uwagi na swój sentymentalny charakter, dobrze sprawdzają się we wnętrzach klasycznych, secesyjnych, rokoko, a nawet eklektycznych. W bardziej nowoczesnych pomieszczeniach można wprowadzić stylowe komody. Należy rozważyć także w jakim wnętrzu będzie ustawiony mebel – w kuchni czy w jadalni – i dostosować do panującego tam wystroju.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą stylowych kredensów.

Zobacz produkty które dla Ciebie polecamy: