Porady

Jak wybrać meble tapicerowane?

Poradniki

Jak wybrać meble tapicerowane?

Współczesne wnętrza odznaczają się estetyką oraz funkcjonalnością. W dużej mierze decydują o tym odpowiednio dobrane, nowoczesne meble tapicerowane. Właściwe obicie, odpowiedni kształt oraz wysoka jakość wykonania sprawiają, że komponenty coraz częściej pojawiają się na wyposażeniu sypialni, salonów, pokoi gościnnych, itp.

 

Przy podejmowaniu decyzji o kupnie takich komponentów warto rozważyć kilka elementów.

 

  • Dobór materiału obiciowegoOd niego zależy w dużej mierze poczucie komfortu. Meble tapicerowane skórzane prezentują się bardzo elegancko i zawsze są modne. Dobrej jakości skóra ekologiczna bądź starannie wygarbowana skóra naturalna gwarantują przyjemny kontakt z ciałem. Doskonale dostosowuje się do kształtu wypełnienia i nie gromadzi kurzu. Wybór obicia tkaninowego wprowadza większą przytulność do pomieszczenia. Materiał w kontakcie ze skórą jest przyjemny. Tkanina daje pozwala na większy wybór nie tylko kolorów, ale też wzorów.

  • Pielęgnacja i czyszczenieMeble tapicerowane skórzane są niezwykle proste w czyszczeniu. Brud nie wnika w ich głąb, dzięki czemu można w prosty sposób usunąć za pomocą odkurzacza paprochy i okruszki. Do pielęgnacji wystarczy wilgotna ściereczka z wodą. Można także zastosować specjalne preparaty do skóry w postaci spray’ów lub mokrych chusteczek. Obicie tkaninowe wymagają większej ilości zabiegów. Standardowo należy usuwać z ich powierzchni okruszki i paprochu. W zagłębieniach szwów często gromadzi się kurz, który dobrze usunąć za pomocą odkurzacza. Tkanina bardziej chłonie także zanieczyszczenia, dlatego może zajść konieczność częstego prania. Na rynku dostępne są coraz powszechniej nowoczesne mebel tapicerowane, w których tkanina posiada powłokę nie absorbującą wilgoci czy zabrudzeń.

 

  • Rodzaj wypełnieniaKonstrukcja każdego komponentu opiera się na solidnym stelażu metalowym bądź drewnianym. Stanowi podstawę, na której osadza się odpowiedni rodzaj wypełnienia, zapewniający dopasowanie do kształtów ciała. Najczęściej występują wypełnienia sprężynowe – bonellowe lub kieszeniowe. Zapewniają optymalne dostosowanie formy siedziska do nacisku i ciężaru. W przypadku sof bądź kanap z funkcją spania warto rozważyć wypełnienie piankowe, które lepiej reaguje na ucisk ciała i zmiany pozycji. W wielu modelach sprężynowych stosuje się dodatkową warstwę włókniny i pianki poliuretanowej, co zapewnia z jednej strony optymalną sprężystość punktową, z drugiej – właściwe podparcie kręgosłupa.

 

  • Rodzaj komponentówW zależności od tego, jakie wnętrze ma zostać urządzone konieczny będzie dobór innego rodzaju mebli tapicerowanych. W salonie świetnie sprawdzi się komfortowy wypoczynek – we większych wnętrzach może to być narożnik, w mniejszych zaś dobrze będzie komponowała się kanapa. Zarówno do salonu, jak i pokoju godzinnego bądź dziecięcego nada się wygodny fotel. To idealne rozwiązanie, aby w spokoju poczytać książkę, nakarmić maluszka, czy obejrzeć telewizję. Do sypialni dobrą propozycją będą łóżka tapicerowane. Efektownie obite wezgłowia pozwalają dostosować mebel do planowanej bądź istniejącej aranżacji. W pokoju nastolatka dobrym rozwiązaniem będzie kanapa tapicerowana rozkładana – dostosowująca się do aktualnych potrzeb.

 

 • Konfiguraja komponentówNowoczesne meble tapicerowane dostępne są w formie dużych narożników, dwuosobowych sof, obszernych foteli, puf, łóżek. W zależności od miejsca przeznaczenia oraz wielkości pomieszczenia warto dobrze rozważyć układ poszczególnych komponentów. Należy pamiętać, aby:
  • meble nie przytłaczały wielkością – Jeśli posiadasz niewielki salon, wystarczy jedna kanapa bądź sofa. Jeśli posiadasz dużą przestrzeń do aranżacji, możesz wprowadzić do niej obszerny narożnik i pasujące do niego inne tkaninowe lub skórzane meble tapicerowane (pufy, fotele).
  • zachować dobrą komunikację – Układ poszczególnych komponentów nie powinien negatywnie wpływać na swobodę przemieszczania się po wnętrzu. W przypadku rozkładanych kanap dobrą praktyką jest stworzenie wolnej przestrzeni, która umożliwi łatwe rozłożenie konstrukcji.

Zobacz produkty które dla Ciebie polecamy: