Porady

Jakie meble musimy kupić urządzając jadalnię?

Poradniki

Jakie meble musimy kupić urządzając jadalnię?

 

Stół koncentruje wokół siebie życie rodzinne i towarzyskie. Uroczyste kolacje. Świąteczne biesiadowanie. Zwyczajny niedzielny obiad. Wszystkie odbywają się właśnie przy stole, zastawionym wybornym jedzeniem i przystrojonym ciekawymi dekoracjami. Znajomi, bliscy i rodzina zasiadają do wspólnego posiłku i zacieśniają więzi delektując się potrawami i własnym towarzystwem. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby meble do jadalni zapewniły jak najdłuższe ucztowanie.

 

Podstawowe elementy wyposażenia

Funkcjonalne i stylowe jadalnie tworzą meble. Ogromne znaczeni ma odpowiednio dobrany stół. W przypadku niewielkich pomieszczeń do dyspozycji sprawdzą się wersje rozkładane. Należy mieć na uwadze zachowanie funkcjonalności pomieszczenia oraz swobodnej komunikacji. Rozmiar stołu nie powinien przeszkadzać w przemieszczaniu się po wnętrzu. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę ilość domowników. Dla przeciętnej rodziny modelu 2+2 sprawdzą się stoły cztero- bądź sześcioosobowe. Przy codziennym użytkowaniu zagwarantują komfort każdemu mieszkańcowi. Jednak, jeśli często w domu goszczą przyjaciele, znajomi bądź inni członkowie rodziny, warto przemyśleć większe rozwiązanie bądź model rozkładany.

Istotne znaczenie mają także prawidłowo dobrane krzesła. Meble do jadalni nowoczesne, jak i klasyczne powinny zagwarantować komfort siedzenia. Wystawne kolacje, uroczyste obiady zazwyczaj przeciągają się, dlatego warto zapewnić gościom komfortowe siedziska. Na wygodę użytkowania wpływa odpowiednio miękkie siedzisko. Nie powinno być jednak zbyt miękkie, aby podczas posiłku biesiadnicy nie zapadali się w nie. Bardzo ważne, aby krzesła były dostosowane wysokością do wysokości blatu stołu (powinno być możliwe swobodne oparcie łokci na stole w trakcie luźniejszej rozmowy między daniami). Krzesła w funkcjonalnej i stylowej jadalni nie powinny mieć podłokietników. Zabierają cenną przestrzeń i uniemożliwiają swobodne schowanie krzeseł pod blat stołu po biesiadowaniu, a przy tym nieestetycznie się prezentują.

 

Dobrą praktyką jest umieszczenie w jadalni kredensu. Idealnie sprawdza się do przechowywania bielizny stołowej, zaś witryny z przeszkleniami pozwalają wyeksponować rodową zastawę bądź elegancki serwis kawowy.

 

Istotne cechy aranżacji

Stylowe jadalnie to pomieszczenia przede wszystkim spójne estetycznie. Wybierając meble do jadalni nowoczesne należy zastanowić się czy faktycznie będą dobrze komponowały się z aranżacją wnętrza. Podobnie masywny, rustykalny stół będzie kłuł w oczy we wnętrzu urządzonym w stylu secesyjnym bądź empire.

 

Warto zwrócić także uwagę na:

 

    • odpowiedni dobór dodatków – wazony na kwiaty, obrusy, serwetki zastawa stołowa pozwalają udekorować stół, jednak wymagają przemyślenia pod kątem użytkowym i estetycznym. Ważnym akcentem są także zasłony, komponujące się z meblami nowoczesnymi bądź klasycznymi. Tak duża ilość tkaniny wpływa w znacznym stopniu na stylistykę pomieszczenia.

 

    • dopasowanie właściwych kolorów – w zależności od oczekiwań, jakie mieszkańcy mają wobec jadalni można wprowadzić do niej zróżnicowaną paletę barw. W większości przypadków ważną cechą, jaką wymieniają osoby planujące aranżację stylowej jadalni, jest przytulność. Wnętrze powinno zachęcać do pozostania w nim na dłużej. Coraz częściej powstają pomieszczenia wielofunkcyjne ze strefą kuchenną, jadalnią i salonem. W takim wypadku należy zadbać o spójność kolorystyczną z innymi komponentami wnętrza.

 

  • wykorzystanie optymalne oświetlenia – Idealną jest sytuacja, w której jadalnia posiada dostęp do dużej ilości światła naturalnego. Jest ono zawsze lepszym rozwiązaniem niż sztuczne oświetlenie. Jednak ucztowanie przeciąga się zazwyczaj do późnych godzin wieczornych, a nawet do nocy. Dlatego ważne jest, aby zapewnić prawidłowe oświetlenie. Nie może zniekształcać barw jedzenia. Do przytulnych i stylowych jadalni zaleca się miękką i ciepłą biel bądź żółć, na które najlepiej reaguje ludzkie oko.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą nowoczesnych mebli do jadalni.

Zobacz produkty które dla Ciebie polecamy: