Porady

Jak wybrać zestaw wypoczynkowy?

Poradniki

Jak wybrać zestaw wypoczynkowy?

Dobra książka. Wciągający film. Kilka minut drzemki. Chwile odpoczynku w ciągu dnia są niezwykle ważne. Dla jakości odpoczynku istotne znaczenie ma natomiast dobór odpowiednich rozwiązań. Nowoczesne zestawy wypoczynkowe powinny zorganizować przestrzeń tak, aby umożliwić relaks w pojedynkę, jak i zapewnić miejsce do wypoczynku dla rodziny. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiednich komponentów do potrzeb wszystkich domowników.

 

Konfiguracja komponentów

Najbardziej tradycyjne zestawy wypoczynkowe składają się z dwuosobowej sofy oraz dwóch foteli. Popularność takiego kompletu wynika z łatwości rozmieszczenia poszczególnych elementów po całym pomieszczeniu. Wszystkie komponenty nie muszą stać przy sobie. W innych konfiguracjach wykorzystuje się większe meble lub większą ich liczbę, przykładowo: sofę dwuosobową i trzyosobową łączy się z jednym fotelem, można też wykorzystać wyłącznie dwie sofy dwuosobowe. Wybór poszczególnych komponentów i ich konfiguracja są uzależnione od czynników takich jak:

 

  • liczba domowników (warto uwzględnić tu także osoby, które często odwiedzają dom – rodzice, dziadkowie, przyjaciele);
  • ilość miejsca (należy mieć na uwadze jaka przestrzeń będzie oddana do dyspozycji, łatwiej ustawić dwa fotele i sofę niż dwie większe sofy);
  • umiejscowienie zestawu (warto zastanowić się w jakim miejscu będzie ulokowany komplet, pozwoli to ustalić czy lepiej będzie prezentować się kanapa z fotelami, duże sofy, czy też narożnik).

Wybór konstrukcji

Nowoczesne zestawy wypoczynkowe to komplety, które mogą składać się z narożnika, sofy, fotela, pufy – w określonej konfiguracji. Popularnym rozwiązaniem są kanapy dwu- i trzyosobowe. Decydując się na taki element należy wziąć pod uwagę nie tylko wymiary, ale także detale. Warto sprawdzić czy wszystkie elementy zostały miękko wykończone (żeby nie wbijały się w ciało przy relaksacji), czy siedziska są miękkie, czy oparcia mają odpowiednią wielkość. Warto też przyjrzeć się oparciom. Nie powinny być nadmiernie obszerne. Optymalne są takie, które pozwalają oprzeć łokieć. Zbyt obszerne zajmują niepotrzebnie dużo miejsca.

Popularnym rozwiązaniem są także narożniki. Stanowią połączenie sofy i fotela w jednej konstrukcji, przez co zajmują dość dużą ilość miejsca. Jednak gwarantują wysoki standard wygody. Nowoczesne modele z powodzeniem zastępują całe zestawy mebli wypoczynkowych. Niektóre z nich posiadają możliwość rozłączenia części komponentów. Część elementów można odjąć i stworzyć w ten sposób samodzielną sofę, pufę, fotel. Zarówno w przypadku narożników, jak sof można rozważyć dodatkową funkcję spania. Niektóre egzemplarze posiadają rozkładaną konstrukcję, która pozwala na komfortowy sen.

 

Tradycyjne i nowoczesne zestawy wypoczynkowe kompletuje się w większości przypadków z wykorzystaniem foteli. Idealne rozwiązanie to takie, które pozwoli zapaść się i niemal poczuć się otulonym przez mebel. Ważne jest odpowiednie oparcie. Powinno zagwarantować dobre podparcie plecom. Najbardziej komfortowe modele pozwalają na swobodne oparcie głowy. Istotne znaczenie ma również optymalnej wielkości siedzisko. Nie powinno być zbyt duże, ponieważ skłania do przyjmowania nieodpowiedniej postawy, ani zbyt małe, gdyż jest po prostu niewygodne. Ponadto fotel musi posiadać stabilną konstrukcję.

Dobór obicia

Na rynku dostępne są wypoczynki skórzane oraz materiałowe. Dobór odpowiedniego rodzaju tekstyliów powinien być podyktowany indywidualnymi względami. Ważnym czynnikiem, wpływającym na decyzję, jest wrażenie, jakie następuje przy pierwszym kontakcie. Często uznaje się meble wypoczynkowe skórzane za mało przytulne i komfortowe. Jest to mit, który należy obalić. Obicia wykonane ze starannie wygarbowanej skóry naturalnej bądź wysokiej jakości skóry ekologicznej są przyjemne w dotyku. Ponadto nie pochłaniają kurzu, a gładka powierzchnia o niskiej nasiąkliwości zapewnia łatwiejsze czyszczenie. Wypoczynki z obiciem materiałowym zapewniają większą dowolność aranżacji. Płótno, aksamit, bawełna i wiele innych tekstyliów wykorzystuje się do wykonania obić. Są to materiały odporne na ścieranie i przetarcia. Oprócz zróżnicowania faktur, należy mieć na uwadze także różnorodność wzorów i kolorów. Tkaniny są trudniejsze w czyszczeniu i szybciej absorbują zabrudzenia.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą zestawów wypoczynkowych.

Zobacz produkty które dla Ciebie polecamy: