Porady

Porządek i ład w kuchni

Poradniki

Porządek i ład w kuchni

Czas spędzony w kuchni ma w sobie coś z magii. Wspólne pieczenie ciasta. Przygotowywanie smakołyków na święta. Niedzielna lektura przy filiżance wybornej kawy. Pośpiesznie wyczarowana sałatka z prostych produktów. Każda taka czynność potęguje znaczenie kuchni w całym domu. W zależności od dnia, a nawet godziny może być miejscem relaksu lub centrum dowodzenia. Właśnie dlatego tak ważne jest zachowanie w niej porządku.

 

Okiełznać chaos

Nie jest to wyzwanie proste, ale możliwe. Meble do jadalni nowoczesne, jak i klasyczne dostarczają wielu interesujących rozwiązań w zakresie organizacji przestrzeni kuchennej. Współczesne szafki bardzo często posiadają już szuflady o specjalnej konstrukcji z wydzielonymi przegrodami na sztućce. W klasycznych wersjach można zastosować specjalne wkładki, które ułatwiają segregację noży, widelców i łyżek. Takie segregatory mogą być wykonane z plastiku bądź z drewna – w zależności od wyglądu frontów i estetyki zabudowy można wybrać jeden z wariantów. W antykwariatach i na pchlich targach można też znaleźć unikalne skrzyneczki montowane na ścianie, dedykowane do segregowania sztućców.

 

W utrzymaniu porządku pomaga też odpowiedni system przechowywania produktów, które używane są najczęściej. Przechowując kawę , herbatę, czy cukier w szczelnych pojemniczkach zyskasz pewność, że zachowają świeżość. Umieszczając zaś pojemniki w stałym miejscu – np. w szafce nad kuchenką – będziesz działać intuicyjnie i nawet o bardzo wczesnej porze przyrządzisz energetyczną, małą czarną. Warto też stworzyć kącik przyprawowy. Pieprz, chili, kurkuma oraz inne przyprawy bardzo efektownie prezentują się w niewielkich szklanych lub porcelanowych pojemniczkach. Jeśli ścianki nie są przezroczyste i nie ma na nich podpisu, to warto przygotować opisy, które ułatwią gotowanie. Taki zestaw efektownie będzie prezentował się ustawiony w ciągu. Projektując kuchnie na wymiar, można zażyczyć sobie zaprojektowania specjalnego miejsca na przyprawy przy kuchence. W przypadku gotowych mebli, można wprowadzić do wnętrza półkę i stworzyć przyprawową ekspozycję.

 

Zagwarantować ład

Planując aranżację wnętrza warto uwzględnić układ poszczególnych stref. Dobrą praktyką jest umieszczenie mebli przeznaczonych na zapasy przy szafkach dedykowanych do przechowywania, a zlewozmywak w pobliżu blatu roboczego. W ten sposób można uniknąć zabrudzenia podłogi i oszczędzić czas na czyszczenie. Przy zamawianiu kuchni na wymiar możliwe jest stworzenie zabudowy idealnie dopasowanej pod tym kątem do układu wnętrza. Nasza firma z Krakowa przygotowuje projekty oraz przeprowadza montaż zabudowy.

 

Warto pamiętać o meblach do jadalni nowoczesnych, czy też klasycznych. Odpowiednio dobrane także wpływają na utrzymanie porządku. Gładkie blaty stołów ułatwiają czyszczenie. Wykonane z tworzywa sztucznego bądź szkła nie pochłaniają płynów, ani zabrudzeń. W przypadku stołów drewnianych można zastosować specjalne podkładki pod kubki, a przy obiedzie w dużym gronie wykorzystać specjalne podkłady, chroniące blat przed odparzeniami, i obrusy plamoodporne, zabezpieczające przed zabrudzeniem. W przypadku krzeseł należy naturalnie zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na komfort. Zdecydowanie większy zapewniają meble do jadalni tapicerowane, jednak tkanina może uleć zabrudzeniu. Można też wybrać nowoczesne modele, w całości z tworzywa sztucznego, bądź wersje rustykalne, w pełni drewniane. Dla zwiększenia komfortu w takim przypadku można zastosować specjalne poduchy, które zdecydowanie łatwiej wyprać. Dostępne są także siedziska ze zdejmowaną tkaniną, co pozwala na wypranie całego materiału w pralce.

 

Zobacz produkty które dla Ciebie polecamy: